Тыюлык эше ветераннары белән очрашу

2018 елның 29 ноябре, пәнҗешәмбе

Республиканың Әгерҗе районы Кичкетаң авылының «Кояшкай» мәктәпкәчә белем бирү учреждениесендә тәрбияләнүчеләр тыюлык эше ветераннары белән очрашты.  Экодәрес проектын  Кичке Таң дәүләт табигать тыюлыгы администрациясе оештырды. Әлеге табигый тыюлыкта күп еллар эшләгән Әһли Фәйзуллин һәм Тәлгать Нуриев сабыйлар белән табигатьне нәтиҗәле саклау буенча киңәшләр белән уртаклаштылар.

Тыюлык белгече Әлфия Нуриманова очрашуда катнашучыларга Россиянең тыюлыклар системасы турында презентация тәкъдим итте.

Безнең Җир планетасы, олы яшьтә булуга карамастан, серләр һәм табышмаклар белән тулы. Аларның кайберләрен чишү өчен, ул виртуаль сәяхәт оештырды, анда балалар тере һәм тере булмаган табигатьнең нәрсә икәнен  белделәр. Балалар урманга сәяхәт ясадылар, анда урманда яшәүчеләр белән таныштылар. Сәяхәт ахырында балалар табигатьнең төрле күренешләре турында белделәр: томан, яңгыр, чык, сыкы, боз, салават күпере һ.б. Безнең җир-гаҗәеп планета һәм дөньяда шундый ук икенче планета юк дигән нәтиҗәгә килделәр.

Өйрәнелгән белемнәр табигать белеме характерындагы уеннар барышында ныгытылды, табышмакларга җавап бирү, «табигатьтә үз-үзеңне тоту кагыйдәләре» сюжетлы рәсемнәр карау, кош тавышларын тану һ.б.

Чараны тәмамлап, тыюлык башлыгы Руслан Маннапов балаларны котлады: “Балалар! Сез чын табигать дуслары һәм белгечләре. Мин сезне “Табигать сөючеләр клубы” на шатланып кабул итәм”.

Татарстан Республикасының атказанган экологы, Әһли Гәскәр улы Фәйзуллин оештыручыларга һәм балаларга күп уңай эмоцияләр алып килгән, күңел җылысы белән тулыландырган онытылмаслык очрашу өчен рәхмәт белдерде.

Бәйрәм тәмамланганнан соң һәр укучыга матур китаплар һәм туган табигатькә сакчыл караш турында кагыйдәләр белән белешмәлекләр тапшырылды.