март, 2019 ел
чәршәмбе

Түбән Новгородта, Түбән Новгород өлкәсенең Хайваннар дөньясы объектларын саклау, файдалану һәм яңадан торгызу комитетының «Аучылык хуҗалыгын һәм балыкчылыкны үстерүнең актуаль мәсьәләләре " темасына, регионара конференциясе узды. Уртаклашу һәм тәҗрибә алышу өчен төп сораулар арасында, хайваннар дөньясы объектларын саклау, эпизоотик иминлек, сәнәгый һәм һәвәскәр балыкчылыкны җайга салу буенча сораулар да булды.

Бу конференциядә ТР Биоресурслар буенча дәүләт комитетының рәис урынбасары Шәрәфетдинов Рамил Гомәр улы чыгыш ясады. Үзенең докладында ул Татарстан Республикасында су биологик ресурсларын саклау буенча эш алымнары һәм тәҗрибәсе турында сөйләде.

Татарстан Республикасында, сулыкта аеруча саклана торган табигый территорияләр булдыру буенча, Россия өчен уникаль бу эш аерым игътибарны җәлеп итте. Болар - чөгә балыгын саклау һәм үрчетү өчен “Чөгә балыгының уылдык чәчү урыны” һәм уылдык чәчү чорында, бигрәк тә сазан балыгын, массакүләм тотуны тыю өчен «Мишә елгасы тамагы» тыюлыклары.