Ау кагыйдәләрен бозган өчен җәзалар һәм штрафлар.

2018 елның 7 сентябре, җомга

Хөрмәтле аучылар, исегезгә төшерәбез: 2018 елның 12 февралендә Россия Федерациясе Табигый байлыклар һәм экология министрлыгының «Аучылык байлыкларына китерелгән зыянны исәпләү методикасына үзгәрешләр кертү турында»гы боерыгы үз көченә керде.

Аучылык байлыкларына китерелгән зыян күләмен исәпләп чыгару өчен, таксаларны сизелерлек арттыру турында сүз бара:

Аучылык байлыкларының төрләре

Такса ( 1 баш өчен сум)

1.

Поши, Себер тау кәҗәсе, овцебык

2.

Кабан, Кыргый Төньяк боланы

3.

Гүзәл болан

4.

Тимгелле болан, нәфис болан, турлар, сайгак, кабарга

5.

Кыр кәҗәсе, тау тәкәсе, тау кәҗәсе

6.

Кар сарыгы

7.

йорт хайваны һәм зубр  белән бизон гибриды

8.

Аюлар

9.

Бурсык

10.

Байбаклар, кондызлар, сусарлар, харзалар

11.

Кеш, су күсесе, росомаха

12.

Селәүсен

13.

Бүре, төлке, шакал, енот-полоскун, янутсыман эт

200

14.

Ак төлке, чүл төлкесе, кыргый песиләр, чәшкеләр, куяннар, кыргый куян

15.

ас, солонгой, ласка, су күсесе, кәзәннәр, колонок, тиеннәр, борондоклар, очкалак

500

16.

Сукыр тычкан, су тычканы, әрлән, йомран

100

17.

Урман тавыклары

18.

Көртлекләр, кыргавыллар уларлар, саджалар

19.

Казлар, казаркалар

20.

Үрдәкләр, боҗыр, көртлекләр, кеклик, күгәрченнәр, лысуха, тәлләтәвеч

600

21.

Бүдәнләра, саз көтүчесе, погоныш, коростель, су тавыгы, чибис, тулес, хрустан, камнешарка, торыхтан, травник, улитлар, мородунка, веретенниклар, кроншнеплар, бекаслар, дупеля, гаршнеп, урман күгәрчене

200

Шул ук вакытта, ау ресурсларына хокуксыз китерелгән зыянны исәпләү өчен, бу такслар 3 тән 5 кә кадәр коэффициентка тапкырлана.

Шулай ук, 08.07.2018 елны  2018 елның 27 июненнән 157-ФЗ номерлы “Россия  Федерациясенең Җинаятьләр кодексына һәм Россия  Федерациясенең Җинаять-процессуаль кодексына үзгәрешләр кертү турында”гы Федераль канун үз көченә керә. Төзәтмәләр бер рәт экологик җинаятьләр өчен  җинаять җаваплылыгын камилләштерүгә һәм кырыслатуга кагыла, аерым алганда:

РФ ҖК 258 маддә Хокуксыз ау:

• Әлеге маддәнең 1 өлеше буенча санкция үзгәртүгә дучар ителде. Штрафның югары чиге 200 мең сумнан 500 мең сумга кадәр күтәрелде, шулай ук хөкем ителгән затның, 18 айдан алып 2 елга кадәрге чордагы, эш хакы яки  башка керем күләмендәге штрафның югары чиге күтәрелде. Төзәтү эшләре рәвешендә җәза үзгәрешсез калды – ике елга кадәр. Санкцияләрдән  мәҗбүри эшләр һәм кулга алу шикелле  төр җәзалар төшереп калдырылды, ләкин ике елга кадәр иректән мәхрүм итү рәвешендә катырак җәза барлыкка килде.
  • Шулай ук икенче өлешенә санкция үзгәртелде (гамәлләр кылынган зат үз вазифасыннан файдаланып яки бер төркем затларның алдан килешүе буенча, оешкан төркем тарафыннан яки аеруча зур зыян салган шул ук гамәлләр). 100 мең сумнан 300 мең сумга кадәрге  штраф  500 мең сумнан  бер миллионга кадәр күтәрелде, шулай ук хөкем ителгән затның,  эш хакы яки  башка керем күләмендәге штрафның югары чиге 1 -2 елдан 3-5 елга кадәр күтәрелде.Иректән мәхрүм итү срогы 2 елга кадәр иде, 3 елдан  5елга кадәр менде. Санкциядән мәҗбүри эшләр алып ташланды.
  •  Маддә искәрмәләр белән тулыландырды. Хәзер зур зыян дип, 40 меңнән  артык зыян таныла. Аеруча зур зыян төшенчәсе кертелде. Аның өчен җаваплылык РФ ҖК 258 маддә 2 бүлек белән каралган,  һәм андый зыян  булып 120 мең сумнан артык  зыян таныла.

РФ ҖК 258.1 маддә: Россия Федерациясенең Кызыл китабына кертелгән  һәм (яки) Россия Федерациясенең халыкара килешүләре белән саклана торган төрләргә караган,аерым кыйммәтле кыргый хайваннарны һәм су биологик ресурсларны хокуксыз тоту һәм куллану.

• Россия Федерациясенең Кызыл китабына кертелгән  һәм (яки) Россия Федерациясенең халыкара килешүләре белән саклана торган төрләргә караган,аерым кыйммәтле кыргый хайваннарны һәм су биологик ресурсларын, аларның өлешләрен яки дериватларын (ясалмаларын)  хокуксыз алу  яки  массакүләм мәгълүмат чаралары аша сату өчен  маддәнең өстәмә өлешләре кертелде.