Кызыл муенлы чомга

2021 елның 12 апреле, дүшәмбе

Язгы ау башлану белән бәйле рәвештә, без Сезгә чомгалар гаиләсенең су йөзүче кошы турында сөйләячәкбез. Исегезгә төшерәбез, ана үрдәкләрдән файдаланып ата үрдәкләрне аулау 3 апрельдән 6 майга кадәр, су йөзүче киекләрне-17 нче апрельдән 26 нчы апрельгә кадәр, урман киекләрен -24 апрельдән 3 майга кадәр дәвам итәчәк.

Кызыл муенлы чомга яки мөгезле чомга (Podiceps auritus) чомгалар гаиләсенең су йөзүче кошларына керә. Кош, шулай ук, славян чомгасы шикелле дә билгеле.

Муендагы каурыйларының “күгәргән” төсе, кара башы һәм алтын төсендәге каурыйлары бу кошны  башка чомгалар арасында иң гүзәл итеп күрсәтә.

Кызыл  муенлы чомга - Төньяк ярымшарның уртача районнарында яшәүче күчмә су йөзүче кошы.

Төрнең яшәү тирәлеге кышын океан ярлары янындагы дулкыннар артында урнашкан, ләкин кайбер кошлар зур күлләрдә кышлый. Чомгалар  бала чыгару урыннары итеп күлләр, сазлык һәм буалар кебек төче сулы сулыкларны сайлый. Соңгы ун ел эчендә бу төр Татарстан Республикасы территориясендә Яшел Үзән, Лаеш, Минзәлә, Түбән Кама районнарында теркәлгән. Элегрәк Апас, Буа, Кайбыч районнарында, шулай ук Казан шәһәрендә һәм Кама Тамагы участогында очраганнар иде.

Каурыйларының гомуми төсе сезонга карап үзгәрә. Кошның төсе яшеренергә ярдәм итә. Җәен башы кара, берничә җирән кушылмалары бар. Ачык төстәге каурыйлары күз киселешеннән читкә китә, баш артына  кадәр сузыла. Яннары һәм муены ачык җирән.

Көзге һәм кышкы вакытта төсе үзгәрә. Каурыйлары аксыл тоныкка әйләнә. Башында үзенчәлекле соры бүрек хасил була. Муены ак.

Кош еш кына ярга чыга, һөҗүмнән сирәк саклана. Кызыл муенлы чомга башка төрләр кебек үк сак түгел. Корыда олы кошлар вертикаль тора. Очу күнекмәләре яхшы.

Үрчү урыннарында чомга умырткасызлар, су бөҗәкләре һәм аларның кортлары, мәсәлән, су коңгызлары, энә караклары, кыслалар һәм моллюсклар белән туклана. Кыслалар  рационының 20% ын тәшкил итә. Корюшка шикелле балык, бигрәк тә америка төре өчен, вакытлыча яки сезонлы рәвештә мөһим. Яр буенда үрчүче кошлар, азык эзләп, еш кына эчке күлләргә яки диңгез районнарына очып китәләр.

Башка чомгалар кебек үк, кош үзенең каурыйларын ашый. Каурыйларны олы кошлар гына түгел, ә еш кына балаларына да, кайчакта күкәйдән чыкканан соң беренче көн эчендә. Ашказанында алар киез аморф массага таркала. Каурыйларның функциясе бу очракта билгеле түгел, ләкин алар түбән азык-төлек трактын сөякләрдән һәм башка каты, үзләштерелми торган ризыктан сакларга ярдәм итә дигән фикер бар.

Кызыклы фактлар:

• Бу шактый үҗәт һәм агрессив кошлар. Чомгалар үз территориясен һәм оясын һәрвакыт булачак ачык саклаячак. Алар хәтта үзләренә охшаш төрләр белән дә рәхимсез конфликтка керәләр.

• Йоклаганда бу төр йөзен алга каратып, башын бер якка куеп муенын аркасына сала.

• Бу, нигездә, тыныч кош. Әмма бер-берсе белән аралашу өчен вокал куллана. Вокализацияләрнең күбесе парлы элемтә урнаштыруга, шулай ук территорияне һәм балаларын саклауга карый.

• Чомгалар ризыкны тулысынча йота. Шуңа күрә алар ашый торган кайбер ризык тулысынча үзләштерелми. Нәтиҗәдә, чомга кайчагында «гранулалар» белән йөткерә.