ТР Биоресурслар буенча дәүләт комитеты хезмәткәрләре экологик дәрес үткәрделәр

2021 елның 29 апреле, пәнҗешәмбе

Татарстан Республикасы Биоресурслар буенча дәүләт комитетының биотөрлелек бүлеге хезмәткәрләре, Экологик белемнәр көне кысаларында, Казан шәһәре Идел буе районы 6 нчы гимназиясенең 6 нчы сыйныфында кызыклы һәм мавыктыргыч экологик дәрес үткәрделәр.
Чараның максаты-кызыклы уен формасында әйләнә – тирә мохит һәм аеруча саклаулы табигый территорияләр (алга таба-аеруча саклаулы табигый территорияләр) турында яңа кызыклы фактлар белү.
Укучылар алдында чыгыш ясаганда, биотөрлелек бүлеге башлыгы Роза Әхмәтсафина болай дип ассызыклады: « Дәүләт комитетының төп бурычларының берсе-кеше тормышы өчен уңайлы мохит булдыру, Татарстан Республикасында булган уникаль табигать комплексларын һәм хайваннар дөньясының күптөрлелеген саклау» һәм балаларны Казанның аерым саклана торган табигый территорияләре белән таныштырды. Аннан соң, биремне үтәү авыр булса да, балалар зур энтузиазм белән «Артык хайванны тап»уенында игътибарлылыкларын һәм күзәтүчәнлекләрен тикшерделәр.
Соңыннан чараны биотөрлелек бүлеге белгече Билалова Г.И. дәвам итте, «Парклар маршы-2021» халыкара акциясе һәм әлеге акция кысаларында үткәрелә торган конкурслар турында сөйләде, шулай ук балаларны «Экологик белемнәр көне»нең тарихы һәм максаты белән таныштырды. Шуннан соң укучылар үзләренең экологик белемнәрен «Экологик зарядка» конкурсында һәм «Артык хайванны  тап»уенында тикшерделәр. Чарада катнашучылар актив рәвештә сорауларга җавап бирделәр һәм табигать дөньясының гаҗәеп булуын тагын бер кат расладылар.
Чараның иң күңелле мизгеле- ТР Биоресурслар буенча дәүләт комитеты тарафыннан конкурста җиңүчеләрне һәм уеннарда актив катнашучыларны истәлекле призлар белән бүләкләү иде.