Татарстанда 4883 тиен яши. Аларны кайда очратырга була?

2021 елның 20 сентябре, дүшәмбе

Татарстанда 400 дән артык төр хайван һәм егерме җиде төр кош бар. Биредә урман һәм дала яшәүчеләре үзләрен яхшы хис итә. Шуларның берсе – тиен.

Бу шактый җитез хайван. Аның төз һәм пропорциональ тәне, артында 13-19 см озынлыктагы шактый озын һәм мамыклы койрыгын күрергә мөмкин, бу бөтен тән озынлыгыннан 2/3кә җитә. Бу сөйкемле җанвар чикләвек ярата һәм шактый тыныч характеры белән аерылып тора.

Маршрутны исәпкә алу нәтиҗәләре буенча, аның саны тотрыклы. Соңгы исәпкә алу нәтиҗәләре буенча, республикада 4883 хайван яши. Аларны Әгерҗе, Аксубай, Әлки, Арча, Балтач, Биектау, Алабуга, Яшел Үзән, Кукмара, Мамадыш, Түбән Кама, Нурлат, Саба һәм Чирмешән районнары территорияләрендә очратырга мөмкин. Тиеннең баш саны артуы 2012, 2013, 2016 һәм 2018 елларда билгеләп үтелде.