ТР Биоресурслар буенча дәүләт комитеты белгечләре Арча районында кош гриппына каршы тору алгоритмын эшләделәр

2021 елның 22 сентябре, чәршәмбе

Бүген Арча районында кош гриппына профилактика ясау һәм аны бетерү буенча команда-штаб өйрәнүләре узды.

Чара махсус техниканы караудан башланды. Күргәзмәдә ГАЗ-53 һәм КАМАЗ нигезендә Комаровның дезинфекция җайланмалары, биологик калдыкларны утильләштерү буенча автосамосвал, сумкалы сиптергеч белән тулы комплектациядә ветеринария машиналары бар иде.

Аннары өйрәнүләрнең практик өлеше башланды. Белгечләр чикләү чараларын (карантинны) билгеләү һәм бетерү, кош гриппының эпизоотик учагын булдырмау, таралуны булдырмау һәм бетерү буенча чараларны планлаштыру буенча документ проектларын эшләү, дезинфекция өчен штаттагы техник чараларны куллану бурычларын үтәделәр.

Команда-штаб күнегүләре кысаларында учакны бетерүгә кирәкле диагностик, шулай ук кыр шартларында ликвидацион чаралар үткәрергә мөмкинлек бирүче заманча җиһазлар белән җиһазландырылган җаваплы хезмәтләр җәлеп ителде. Аеруча куркыныч авыру учагын бетерү буенча команда-штаб өйрәнүләрендә катнашучылар бурычларны үтәделәр.

Барлык хезмәтләр дә оператив һәм бердәм эшләделәр.