ТР Биоресурслар буенча дәүләт комитеты хезмәткәре Кызыл китапка кертелгән ярканатны коткарды

2023 елның 29 мае, дүшәмбе

ТР Биоресурслар буенча дәүләт комитетының Бөгелмә районы буенча районара бүлеге башлыгы сирәк очрый торган ике төсле күнканатны коткара. Бу хәбәр шәһәрдә яшәүче хатын-кыздан килә, ул үзләрнә балалар бүлмәсенә ярканат очып кергәнен хәбәр итә.

«Имезүче төнлә очып керә. Бала бераз куркып кала, алар ишекне биклиләр һәм тәрәзәне ачык калдыралар. Иртән кайткач, мин аны киштәдәге китаплар арасыннан табып алдым, ятьмә белән сак кына тотып, иске әйбергә төрдем. Тикшерү вакытында ярканат үзен яхшы хис итә иде», – дип сөйли Тимур Гыйниятуллин.

Хәзер аның сәламәтлегенә берни дә янамый. рканатны «Рычков урман-даласы» табигать һәйкәле территориясенә чыгаралар.

Ике төсле күнканат – имезүчеләрнең бер төре, шома томшыклылар гаиләсеннән кулканатлылар отрядына карый. Төрле типтагы урманнарда, чүлле участокларда, агроландшафтларда яши. Авыл тибындагы торак пунктларда теләп яши. Кешеләрнең төзелешләрендә күпләп тупланалар. Башка төрләрдән аерым яши. Республика территориясендә Идел-Кама дәүләт табигый биосфера тыюлыгының ике участогында да, шулай ук Югары Ослан, Алабуга, Әгерҗе, Чирмешән, Мамадыш районнарында һәм Казанда билгеләнгән.