ТР Биоресурслар буенча дәүләт комитеты сөркә-байбак аулауның алда торган сезоны турында хәбәр итә

2024 елның 30 мае, пәнҗешәмбе

5 июньнән гомуми кулланышта булган аучылык биләмәләрендә сөркә-байбак аулауга рөхсәт алу өчен гаризалар кабул ителә башлый.

Рөхсәт алу өчен, ау күздә тотылган район булу-булмауга карамастан, республика территориясендә күп функцияле үзәкнең теләсә кайсы филиалына мөрәҗәгать итәргә мөмкин.

Рөхсәт бирү түбәндәге документлар нигезендә башкарылачак:

- рөхсәт алу өчен гариза;

- шәхесне раслый торган документ (паспортның төп нөсхәсе);

- аучылык билеты (төп нөсхә);

- рөхсәт биргән өчен дәүләт пошлинасын түләү турында квитанция (650 сум);

- хайваннар дөньясы объектларыннан файдаланган өчен җыем түләү турында квитанция (60 сум).

Гариза бирүче вәкиле тарафыннан түбәндәге документлар булганда рөхсәт алырга мөмкин:

- гади язма формада ышаныч кәгазе (төп нөсхә);

- рөхсәт алу өчен гариза;

- ышанычлы затның шәхесен таныклый торган документ (паспортның төп нөсхәсе);

- ышаныч язуы бирүченең шәхесен таныклый торган документ (паспорт күчермәсе);

- ышаныч белдерүченең ау билеты (күчермәсе);

- рөхсәт биргән өчен дәүләт пошлинасын түләү турында квитанция (650 сум);

Банк картасы булганда, түләүне КФҮ филиалында гариза биреп башкарырга мөмкин. КФҮ филиалларында түләүне башкару булган рөхсәтләр нигезендә киңәш ителә.

Сөркә-байбак аулау сезоны 15 июньнән башланып, 30 сентябрьгә кадәр дәвам итәчәк.

Гомуми кулланышта булган аучылык биләмәләре буенча сөркә аулауның рөхсәт ителгән нормалары:

Баулы районы ООУ – 80 баш;

Лениногорск районы ООУ – 160 баш;

Ютазы районы ООУ – 40 баш;

Бер рөхсәт бер генә баш сөркәгә бирелә.