Россиянең бөтен укытучылары студентлар һәм укучылар белән проект- тикшеренү эшчәнлеген оештыруда тәҗрибәләрен уртаклаштылар

2022 елның 30 марты, чәршәмбе

Теләче районында экологик белем һәм тәрбия мәсьәләләре буенча “Безнең тирәдәге экология:студентларның, укучыларның тикшеренүләре һәм проект эшчәнлеге” дигән Бөтен Россия фәнни-практик конференция узды. Чарада “Ашит” дәүләт тыюлыгы белгече Рәшит Ахмәтҗанов, шулай ук ​​Арча, Балтач, Балык Бистәсе, Саба, Яшел Үзән, Теләче, Кукмара, Чүпрәле, Чиремшән, Мамадыш районнарының, Мәскәү өлкәсе,  Мари Эл, Казахстан һәм Төркмәнстан республикаларының укытучылары катнашты.

Очрашуның пленар өлешен волонтер-студентлар ачып җибәрде. Алар экологик проблемалар һәм аларны чишү юллары турында театральләштерелгән спектакль күрсәттеләр.

Конференциянең эше 5 бүлек буенча оештырылды: мәктәптә һәм университетта экология һәм табигатьтән файдалануны өйрәнгәндә тикшеренүләр һәм проект чараларын оештыру, яшь студентларның туган якларын өйрәнүдә экологик һәм географик тәрбия бирү, укыту процессында экологик һәм географик техника һәм методлар куллану, шулай ук ​​мәктәпкәчә һәм башлангыч сыйныфларда фәнни-тикшеренү эшләре алып бару.

Укытучылар студентлар һәм укучылар белән тикшеренү эшләренә нигезләнеп, эш тәҗрибәләре турында сөйләделәр. Аларның һәрберсе әйләнә-тирә мохит эшчәнлегенең аспектларын, хәзерге экологик проблемаларны, әйләнә-тирә мохитне саклау, хайваннар һәм кошларның төрлелеген саклау өлкәсендәге проблемаларны чишү юлларын ачты.

Конференция ахырында Рәшит Ахмәтҗанов республиканың үсемлек һәм хайваннар дөньясын саклау һәм торгызуда махсус сакланган табигать территорияләренең мөһимлеге турында сөйләде.