Хезмәт кешеләре: Буа районының атказанган аучылык инспекторы-яшь белгечләр өчен лаеклы үрнәк

2022 елның 20 мае, җомга

Бүген безнең рубриканың герое-Михаил Александрович Филин. Табигатьне саклау өлкәсендә хезмәт эшчәнлеген ул 1992 елдан Буа урман хуҗалыгы умартачысы булып башлый.

2005 елдан Ветеринария һәм фитосанитария күзәтчелеге буенча федераль хезмәтнең Татарстан Республикасы идарәсендә эшли. Ә 2011 елда Татарстан Республикасы Хайваннар дөньясы объектларын саклау һәм алардан файдалану идарәсенең Буа һәм Чүпрәле районнары буенча район (районара) бүлеге башлыгы вазифасына күчте.

Михаил Александрович үзен аямыйча эшләве һәм тырышлыгы  белән республикасының хайваннар дөньясын саклау һәм яклау буенча дәүләт бурычларын үтәде.

Аның эше дәверендә хайваннар дөньясын саклау буенча комплекслы эш алып барылды.

Мәсәлән, аның тарафыннан  җирле аучылардан аучылык хуҗалыгын алып бару оештырылды. Районнарда бүгенге көнгә кадәр, биологик төрлелекне саклап, аучылык байлыкларының тотрыклы булуы һәм алардан файдалану оештырылды, ә аучылык байлыкларының саны промысел күрсәткечләренә җиткерелде.

Үз эшендә Михаил Александрович кураторлык итә торган районнарның аеруча саклана торган табигый территорияләрен саклауга аерым игътибар бирде. Буа районында 4 ел эчендә соры куян саны ике тапкыр арткан һәм поши һәм соры кыр тавыгы саны арткан. Ә Чүпрәле районында соры куян һәм соры кыр тавыгы саны арткан.

Михаил Александрович тупланган белемнәре һәм зур һөнәри тәҗрибәләре белән бүгенге көндә дә үсеп килүче буын белән бүлешә. Ул экологик дәресләр, санитар-экологик икеайлык һәм табигатькә сак караш буенча аншлаглар урнаштыру буенча чаралар үткәрә.

Күпьеллык хезмәте һәм аучылык тармагын үстерүгә һәм камилләштерүгә зур өлеш кертүе өчен, Михаил Александрович берничә тапкыр ведомство бүләкләре белән билгеләп үтелде.  2016 елда Татарстан Республикасы Президенты Указы белән «Татарстан Республикасының атказанган экологы»исеменә лаек булды. Ә 2021 елда Татарстан Республикасының Дәүләт бүләге – «Фидакарь хезмәт өчен»медале белән бүләкләнде. Шул ук елны күп еллар эшләгән өчен лаеклы ялга чыкты.