«Түбән Кама» милли паркы территориясендә ДАЧ (дуңгызларның Африка чумасы)вирусы ачыкланды

2020 елның 23 декабре, чәршәмбе

2020 елның 20 декабрендә Алабуга районында "Түбән Кама" милли паркы территориясендә дуңгызларның Африка чумасы белән авыру очрагы расланды. Татарстан Республикасында ДАЧ вирусы таралуга юл куймау һәм куркынычсызлык чаралары турында хайваннар, үсемлекләр дөньясы һәм аеруча саклаулы табигать территорияләре өлкәсендә дәүләт күзәтчелеге буенча район (районара) бүлек башлыклары һәм җитәкчеләре белән онлайн киңәшмә кысаларында сөйләштеләр.
Дуңгызларда африка чумасы (Африка бизгәге, Көнчыгыш Африка чумасы, Монтгомери, ДАЧ) - йорт һәм кыргый дуңгызларның аеруча куркыныч вируслы авыруы. Ул тиз таралу, зарарланган хайваннарның югары үлүчәнлеге һәм югары икътисадый зыян белән характерлана.
Кеше һәм башка төр хайваннар өчен дуңгызларның Африка чумасы куркыныч тудырмый.
Авыру таратуның төп чыганагы- вируслы ахыргы продуктларны  әйләнә-тирә мохиткә  таратучы авыру хайваннар. Хайваннар карау предметлары аша, вирус кергән азык һәм су аша, сулыш юллары аша, лайлалар һәм зарарланган тире аша авыруны йоктыра ала.
Вирусның механик күчерүчеләре- авыру яки үлгән дуңгызлар белән элемтәдә кошлар, йорт һәм кыргый хайваннар, кимерүчеләр, паразитлар (талпан, бетләр). Авыруның инкубация чорының озынлыгы-уртача 2дән 6 тәүлеккә кадәр.
Бу вирус белән, яшенә карамастан һәм елның теләсә кайсы вакытында дуңгызлар гына авырый. Дуңгызлар терлек азыгы белән, контакт аша, бөҗәкләр аша, авыру хайваннар белән элемтәдә булган теләсә нинди төр хайваннар һәм кошлардан эләктерә.
Дуңгызларда Африка чумасын профилактикалауның төп чаралары вирусны кертмәүгә һәм таратмауга юнәлтелгән.
ТР Биоресурслар буенча дәүләт комитеты кыргый кабаннардан тыш, вирус таралуның төп чыганагы-кеше, шулай ук инфекцияле кабаннар, аларның продукциясе белән контактта торган башка хайваннар, шулай ук авыру кабаннар булган урыннарга бару, дип хәбәр итә. Татарстан Республикасы Биоресурслар буенча дәүләт комитеты тарафыннан билгеләнгән кагыйдәләрне үтәргә, ә һәлак булган кабаннар ачыкланган очракта, ветеринария органнарына һәм Биоресурслар буенча дәүләт комитетына кичекмәстән хәбәр итәргә һәм бу хайваннар белән бер генә очракта да контактка кермәскә киңәш итә.
Комитет барыгызны да (бигрәк тә аучыларны) учак янындагы урыннардан карантинны бетергәнчегә кадәр барып йөрүдән тыелырга, шулай ук әлеге урында йорт хайваннарын йөртмәскә сорый. Бу вәзгыятьтә сезнең аңлавыгызга өметләнәбез.