50 елдан соң Татарстанның көнчыгышына дала лачыны әйләнеп кайта

2024 елның 23 июне, якшәмбе

Бүген «Чатыр-Тау» дәүләт табигать тыюлыгы территориясендә Халыкара Кызыл китапка, Россия Федерациясенең Кызыл китабына һәм Татарстан Республикасының Кызыл китабына кертелгән 10 дала лачыны җибәрелде. Шунысын билгеләп үтәргә кирәк: алар яшәмәгән 50 елдан соң, республика территориясендә кошны кайтару буенча эксперимент башлана.

«Бу чара сирәк очрый торган кош төрләрен үрчетүнең иң интенсив формуласы булып тора. Лачыннар заказник шартларында чыгарып үстерелде, табигатькә җибәрү өчен махсус рәвештә әзерләнде һәм хәзер хекларга урнаштырылды. Чыгарылышка ярдәм итәчәкбез һәм күзәтәчәкбез, кошлар ашатылачак, аларга очарга мөмкинлек биреләчәк, тирә-юньгә ияләштереләчәк», – ди питомник хезмәткәре, биология фәннәре кандидаты Юрий Павлов.

Дала лачыны көнчыгышта күп гасырлар дәвамында даланың бер өлеше – аның символы булып саналган. Хәтта дала, җил, кояш, лачын, лачыннар яшәгән җиргә уртак йөрәк тибеше хас, һәм лачынның югалуы бу ритмның бозылуына китергән, дигән фикер дә яшәгән. Шулай итеп, Азнакай районына сирәк төр кош кына түгел, ә даланың изге символы, аның йөрәге һәм җанының бер өлеше кайтарылган.

Кошларны табигатькә чыгару чарасы «Холзан» ерткыч кошларны реабилитацияләү һәм мониторинглау үзәге, ТР Биоресурслар буенча дәүләт комитеты тарафыннан В.Д. Шашин исемендәге «Татнефть» ААҖ бүлеп биргән грант акчаларына башкарылды.