Тыюлыклы Татарстан буйлап экосәяхәт:Иж елгасы

2021 елның 8 июле, пәнҗешәмбе

ТР Биоресурслар буенча дәүләт комитеты тыюлыклар буенча экосәяхәтнең яңа сәхифәсен ачып җибәрә. Анда без республиканың аеруча саклана торган табигый территорияләре турында язачакбыз.

Иж елгасы Зур һәм Кече Иж елгалары кушылып барлыкка килгән, ике республика - Удмуртия һәм Татарстан территориясе буенча төньяктан көньякка таба ага, Кама елгасының уң кушылдыгы булып тора. 1978 елдан башлап Татарстан Республикасының региональ әһәмияттәге табигать һәйкәле булып тора.

Калкулыклы тигезлектән ага, табигать ландшафтының төп истәлекле урыны-асимметрик үзән. Ул үзенең матурлыгы һәм ярларында  агач үсүе белән аерылыр тора. Елга җирле әһәмияттәге транспорт магистрале, табигый су белән тәэмин итүнең мөһим чыганагы һәм Идел үзәненең үзәге, "Шифалы-Су"шифалы минераль суларның чыганагы булып тора.

Аның озынлыгы республика чикләрендә 97,5 км тәшкил итә, гомуми озынлыгы - 226,2 км. Елгага түбән, юылган ярлар хас. Алар буенча елга  урыны белән ылыслы һәм катнаш урманнар капланган уртача сазлыклы тигезлек буенча уза. Ул карлы сулар өстен булган катнаш туенуга ия. Иң зур кушылдыклар — Чаж (50 км), Бобинка (40,5 км), Әгерҗе (31,3 км), Барҗы (27 км), Барҗы (24,4 км), Бәркләт (15,2 км), сул як - Кырыкмас (100 км) һәм Әзи (22,9 км).

Максималь су чыгымы 1979 елда билгеләп үтелә һәм Әгерҗе шәһәре янында 587 куб.м тәшкил итә. Кышкы чор өчен озын тотрыклы боз капламына хас, ул вакытта боз калынлыгы 40-50 см тәшкил итә.

Иж елгасы элек-электән балык белән бай, ярларда төрле киекләр күп булган. Биредә 33 төр балык билгеләнгән. Шул исәптән Татарстан Республикасының Кызыл китабына кертелгән сирәк очрый торганнары: Европа хариусы, чөгә, гади елгыр балык. 150дән артык төр кош билгеләп үтелде, аларның 17се «Кызыл китапка» кертелгән:елга каракошы, ысылдык аккош, нәфис аккош, шөпшәашар, кече акчарлак, зур шөлди һәм башкалар. Табигать һәйкәленең амфибия һәм рептилияләрнең фаунасы 15 төрдән тора, аларның 3се – соры гөберле бака, бакыр кәлтә, гади кара елан – Татарстан Республикасының Кызыл китабы объектлары. Имезүчеләр фаунасы үз эченә 40 төрне ала һәм югары процент типик караурман төрләре белән аерылып тора. Иж-Татарстан Республикасының тотрыклы кама төркеме булган бердәнбер сулыгы. Биредә гадәти һәм урыны белән шактый күп көрән аю, ак куян, борындык, суер, боҗыр, чукрак күке, лачын.

Иж ярларында төп үсемлелек берләшмәсе-чыршы - ак чыршы формацияләре урыны булган тайга тибындагы урманнар.

Иж елгасы тамагы участогының табигый һәм ясалма экосистемаларын, биологик төрлелекне, аның территориясендә яшәүче һәм үсә торган сирәк үсемлекләр һәм хайваннар дөньясы объектларын саклау максатыннан, Татарстан Республикасы Министрлар Кабинетының 16.09.97 ел, 701 нче номерлы карары нигезендә, региональ әһәмияттәге комплекслы профильле "Кичке Таң" дәүләт табигый тыюлык оештырылды.

Елгадагы су гидрокарбонат-сульфат-кальцийлы, язын каты ёщм саегу вакытында бик каты, су ташу вакытында минерализациясе уртача һәм саегуда күтәрелә.

Бассейнның су ресурсларын Ижау һәм Әгерҗе шәһәрләренең сәнәгать предприятиеләре, агулы химикатлар, минераль ашламалар складлары булган авыл хуҗалыгы предприятиеләре, шулай ук Иж елгасының су саклау зоналарында һәм аның кушылдыклары урнашкан терлекчелек фермалары һәм җәйге терлекләр лагерьлары файдалана.

Татарстан Республикасының Әгерҗе районында төбәк әһәмиятендәге табигать һәйкәленә теләсә кайсы вакытта килергә мөмкин. Белешмә өчен телефон: 89600833831.