Дала лачыннары үз йортларыннан очкан

2024 елның 4 июле, пәнҗешәмбе

Халыкара Кызыл китапка, Россия Федерациясенең Кызыл китабына һәм Татарстан Республикасының Кызыл китабына кертелгән дала лачыннарының балалары «Чатыр-Тау» дәүләт табигать заказнигына китерелгәннән ике атна узды. Бу чорда алар, яңа урынга ияләшәләр, ныгыйлар һәм мөстәкыйльгә әвереләләр.

Монда булганда алар «Чатыр-Тау» заказнигы хезмәткәрләре һәм ТР Биоресурслар буенча дәүләт комитетының район белгече күзәтүе астында булалар, соңгылары исә кошларның сәламәтлекләрен күзәтеп, ашатып, очып китәргә ярдәм итәләр.

Аларны заказник территориясендә урнаштырганнан соң берничә көн үткәч, аерым кошлар торакларыннан (хеклардан) оча башлыйлар. Хектан очып киткән ныгып та җитмәгән лачын балаларын кире кайтарырга туры килә.

Билгеле бер вакыттан соң, бөтен кош балалары да «канатланалар» һәм торакларыннан ерак араларга ирекле оча ала башлыйлар, моны хезмәткәрләр игътибар белән күзәтәләр.

Бүген 10 дала лачыны үз йортларын ташлап киткән һәм хәзер яңа территорияләрне үзләштерә.

Кошларны кайтару эксперименты уңай нәтиҗәләргә китерер, аерым кошлар исә кире кайтырылыр һәм монда оя корырга урын табарлар, дип өметләнәбез.

Кошларны табигатькә чыгару чарасы «Холзан» ерткыч кошларны реабилитацияләү һәм мониторинглау үзәге, ТР Биоресурслар буенча дәүләт комитеты тарафыннан В.Д. Шашин исемендәге «Татнефть» ААҖ бүлеп